top of page

Рухома карта зоряного неба

Це проекція небесної сфери на площину. На карті вказується положення зірок, сузір'їв та інших астрономічних об'єктів. Зараз такі карти використовується для наведення телескопа у потрібну ділянку неба, для відшукання об'єктів за їхніми координатами тощо. Розрізняють графічні та фотографічні зоряні карти. У 1922 році зібрання астрономів усього світу «поділило» небо на 88 сузір'їв і провело між ними чіткі межі.Перші зображення, які можна вважати прообразами карт зоряного неба люди почали робити ще в палеоліті.

Як виготовити рухому карту зоряного неба

Для виготовлення рухомої карти Вам буде потрібно Cкачать карту і накладне коло .Роздрукуйте карту і накладне коло до неї. Наклейте їх на картон. Потім - в накладному колі зробіть кругової виріз по лініях , відзначеним значеннями географічної широти Вашого місця спостереження .Карта являє собою проекцію небесного глобуса на площину , дотичну до нього в точці північного полюса світу . Вона розрахована на спостерігача середніх широт , на ній нанесені зірки південної півкулі - до δ = -45 °. Шкала відмін оцифрована по двом радіусам , відповідним прямим сходжень 0h і 12h . Накладний коло до карти зоряного неба дозволяє виділити область небосхилу , видиму в даному місці і в заданий момент часу. На ньому нанесені овали , з яких треба вибрати відповідний широті місця спостережень і вирізати отвір, що дозволяє знаходити спостережувану над горизонтом частину неба простим накладенням кола на карту.Оскільки обертання небесної сфери відбувається навколо полюса світу , тобто центру карти і накладного круга , то достатньо лише накласти круги , поєднавши дату і годину спостереження . Тоді у вирізі з'явиться та частина небосхилу , яка в даному місці і в даний час видна над горизонтом. Краї вирізу накладного круга відзначають горизонт ( на ньому позначені точки півночі, півдня , сходу і заходу) . Центр вирізу відповідає точці над головою спостерігача - зеніту

Як користуватися рухомою картою зоряного неба

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ РУХОМОЮ КАРТОЮ ЗОРЯНОГО НЕБА

1.Поверніть круг на карті таким чином, щоб дата спостереження на зовнішньому колі карти збіглася з годиною спостереження на зовнішньому колі круга. Тоді в отворі круга буде видно тільки ті зорі, які в даний час розташовані над горизонтом.

2.Зорієнтуйте карту над головою відносно сторін горизонту. У центрі круглого отвору буде видно зорі, що розташовані поблизу зеніта, а біля краю — ті світила, які розташовані коло горизонту, тобто сходять або заходять.

3.Кульмінація зорі настає в той час, коли світило перетинає площину меридіана,— на карті це лінія, що проходить з півночі на південь. У момент верхньої кульмінації зоря розташована найвище над горизонтом, а в нижній кутттїміняпії — найнижче.

4.Увага! На зовнішньому колі круга позначений місцевий час місця спостереження. Різницю між місцевим та київським часом для обласних центрів України показано в табл. о додатка в підручнику «Астрономія» для 11 класу, автор М. П. Пришляк.

© 2023 by Nature Org. Proudly created with Wix.com

bottom of page